Kraja zastave je igra, ki taboreče in 'napadalce' uri v opazovanju, sklepanju, razmišljanju, iznajdljivosti , premagovanju samega sebe in premagovanju strahu.
Napad na zastavo je nujno predhodno najaviti. Če o tem voditelji niso obveščeni, se igra prekine že na samem začetku. Najavljen mora biti točen datum v dogovoru z voditelji tabora.
Voditelji tabora lahko po lastni presoji ob nenapovedanem napadu pokličejo lokalno policijo, da prepreči morebitno nasilje ali krajo predmetov iz tabora.
Voditelji se zavezujejo, da taboreči ne izvejo kdo in kdaj napada.
Skrb napadalca je, da se seznani z navodili in jih tudi upošteva.
Igra se lahko prične šele po naznanjeni tišini tistega dne za katerega je bila kraja napovedana. Tišino naznanja en dolg pisk.
Kaj se »napada« oz. krade določijo voditelji glede na zmožnosti, sposobnosti in lastnosti svoje čete in terena. Po navadi se krade glavno zastavo, lahko tudi vodove zastavice in drugo opremo tabora, tudi šotore ali celo speče. Včasih je dovolj za krajo dotik (pripeti klupico, pustiti rokavico); drugič je potrebno ukradeno odnesti neopaženo z območja tabora, brez da bi bil pri tem ujet.
STRAŽA: Koliko skavtov straži zastavo je odvisno od številčnosti čete, izurjenosti IV, starosti IV - število ljudi na straži določi voditelj.
Ni dobro (lahko se tudi prepove), da straža stoji neposredno ob zastavi, lahko se določi, da mora biti od nje oddaljena vsaj 2 metra. Straža ima preko noči tudi nalogo, da vzdržuje taborni ogenj (do jutra). Straža zbudi četo s piskom za alarm, ko sama ne zmore več čuvati tabora, dežurnega voditelja pa, ko zazna, da so prišli »napadalci«. Voditelj presodi, ali je bila kraja napovedana ali ne in temu ustrezno (ne) ukrepa. Voditelja se zbudi tudi, ko straža ujame napadalce ali napadalci kaj ukradejo.
NAPADALCI: Ob napadu jih straža lahko ujame z dotikom. Pretepanje, ruvanje, suvanje, kričanje, preklinjanje ali kakršno koli drugačno fizično ali besedno obračunavanje ni dovoljeno. Napadalec mora ob dotiku do konca igre počakati na prostoru, ki mu ga določi straža (ponavadi ob ognju) ali pa pusti svojo stvar kot jamstvo (rutico) straži in se vrne zjutraj (zaradi pogajanj) nazaj ponjo. Huda kršitev pravil je sodelovanjeujetega pri kraji zastave.
Če napadalci uspešno spravijo zastavo/e izven območja igre, se igra zaključi. Območje igre je travnik, ki ga zaseda postavljeni tabor(jasa) in krog 50 metrov (oziroma poljubno, ne preveč) izven njega.
Poraženci se morajo odkupiti s primerno odkupnino ali odkupnino za zastavico. Odkupnino določijo zmagovalci s soglasjem voditeljev obeh strani.
Napadalci, ki ostanejo zunaj tabornega prostora, pridejo v tabor zjutraj po vstajanju ( 7.00).
Nadzor nad igro vršijo oboji voditelji in skrbijo za spoštovanje pravil. Ob morebitnem grobem kršenju pravil lahko voditelji prekinejo igro tako, da snamejo zastavo. Spore razsojajo skupaj voditelji obeh strani. Naknadno lahko voditelji razveljavijo rezultat v primeru ugotovljenih grobih kršitev teh pravil in/ali duha igre »Kraja zastave« in/ali ob nespoštovanju simbola
zastave in skavtskih zakonov ter obljube. Po končani igri morajo prenehati vse »sovražnosti« med stražo in napadalci.