Lov na kita (Bi-pi)

Pripomočki: dolg hlod, lok s puščicami ali ostjo (s privezano vrvico, da lahko vlečejo kita), 2 čolna z vesli

Kita predstavlja dolg hlod z grobo obdelano glavo in repom. Lov na kita izvajata navadno dva čolna, zasedena vsak z enim vodom; vodnik je kapitan, podvodnik lokostrelec ali ostvar, ostali pa so veslači. Vsak čoln spada v svojo luko, luki pa sta oddaljeni približno kilometer in pol druga od druge. Razsodnik vzame kita in ga izpusti približno na pol poti med obema lukama, na dano znamenje pa odrineta oba čolna v morje in tekmujeta, kdo bo prvi dosegel kita. Ostvar, ki pride prvi na streljaj do kita, izstreli vanj svojo harpuno, čoln pa se takoj obrne in vleče kita v luko. Drugi čoln ga zasleduje, in če ga prehiti, izstreli vanj tudi svoje ostve, se obrne in poskuša povleči kita nazaj v svojo luko. Tako se čolna razgreto bojujeta in lahko se zgodi, da boljši čoln povleče kita skupaj z sovražnim čolnom v svojo luko. Tu se vidi, da so strog red, molčanje in poslušanje kapitanovih povelj zelo pomembni za zmago, kar kaže na pomembnost discipline.

Dovoljeno je izpodbiti sovražnikovo kopje tako, da vržemo svoje čez njegovo, nikakor pa ne smemo svojega kopja metati čez drugi čoln ali preko glav nasprotnega moštva, da se ne zgodi kakšna nesreča.

Kopjenosec ne sme izročiti kopja kakemu drugemu članu v čolnu. Prepovedano se je z rokami dotikati ribe ali drugega čolna, razen zato, da bi preprečili trčenje.


Komentarji Ta objava ima 0 komentarjev. Komentarji so vidni le prijavljenim uporabnikom.