Lov na zaklad zahteva bistro opazovanje in spretnost v iskanju. Sicer pa za to igro število sodelujočih ni omejeno.
Primer: Zaklad je skrit in udeleženci vedo, kakšen je. Damo jim prvo navodilo, s katerim poiščejo drugega. Taka navodila so npr: na kakšnem podboju je zapisano: "Pojdi zahodno in preišči tretja vrata, severno od reke" ali: "Na teh vratih skavtska znamenja kažejo na oglasno tablo, na kateri piše: "Pojdi proti jugovzhodu." "Na telefonskem stebru št. 22 dobiš navodila... " Navodila morajo biti tako izražena, da je potrebno precej prebrisanosti, da jih lahko razberemo, in da je pot od ene do druge točke težavna.Za več skupin lahko naredimo različna sporočila, da ne hodijo vse skupine za prvo.
Pot lahko zaznamujemo tudi s koščki volne, ki jo privežemo na veje, ograje... RazdaIja med koščki naj bo od tri do pet metrov. Ko je znamenj konec, pomeni, da je zaklad skrit toliko in toliko čevljev od tam.
Vsak udeleženec ali vod dobi opis poti, ki naj bo tak, da hodijo udeleženci na ista mesta po vrsti vendar hkrati ne hodijo po istih poteh. Na primer: "Pojdi do najvišjega drevesa tam in tam, od tam pojdi sto metrov proti severu, potem se obrni naravnost proti cerkvenemu stolpu, ki ga pusti na levi" itd. Vsak opis mora do kraja, kjer je skrit zaklad, pripeljati udeležence po enako dolgih poteh. Prvi, ki pride na ta kraj, ne sme pokazatl drugim, da je to pravi kraj, ampak zaklad išče na čimbolj ravnodušen način.