20 točk (Vsi drugačni, vsi enakopravni)

Pripomočki: Paket igralnih kart, velik list papirja s tabelo za zapisovanje rezultatov po vsakem krogu; Pravila igre, zapisana na velikih listih; 3 izvode »Navodil za sodnike« - po enega na vsakega sodnika; Samolepilne nalepke z znakom vsake skupine (srce, karo, pik); 3 robčke (rute) za zmajeve repe; 2 šopa ključev – za klopotačje kroge; 2 robčka (ruti, trakova), s katerimi si bodo udeleženci zavezali oči v klopotačjih krogih; Rdečo barvo (šminko) za obraz ; Vrvico, s katero boste tistim, ki bodo kaznovani, zavezali desne roke; 5 napihnjenih balončkov; 3 liste papirja in pisala (za telefončke); Risbe s preprostimi podobami za igro

Za igro potrebujemo precej velik prostor, da se lahko vanj porazdelijo 3 skupine.

S paketom igralnih kart razporedimo igralce v enake skupine. Za vsakega igralca naj bo na voljo po ena karta – srce, karo ali pik (ne križa). Če je število udeležencev liho, naj bo med kartami več src. Udeležence razdelimo v 3 skupine, ki se bodo med seboj pomerile v kratkih igrah. Sodniki bodo ekipe ocenjevali in si zapisovali rezultate. Cilj vsake ekipe je zbrati 20 točk najpozneje do osmega kroga, sicer ekipa izpade iz igre.

Igralci tega ne vedo, ampak dejansko traja igra samo osem krogov (in en kazenski), tekmovanje pa je zgolj prevara. Igralci se šele na koncu zavedo, da pravila niso bila poštena, da je bila ena ekipa v prednosti, sodniki pa so bili pristranski.

V prvem, drugem in tretjem krogu dobijo igralci vtis, da imajo vse ekipe enake možnosti in da je tekmovanje pošteno. V teh treh krogih se ustvari skupinska identiteta in skupinski duh.

Tretjemu krogu sledi kazenski krog in igralci prvič doživijo krivico.

V četrtem krogu imajo igralci spet občutek, da je igra poštena.

V petem krogu se zdi, da imajo vse ekipe priložnost, da izboljšajo svoje rezultate, ampak to je le utvara. Dejstvo je, da bo zadnja ekipa še bolj zaostala, prva pa bo le še bolj napredovala.

Šesti, sedmi in osmi krog so prirejeni tako, da so na koncu zadnjega, osmega kroga razlike med ekipami zares velike. Ena ali dve ekipi ne bosta zbrali 20 točk in bosta zato izključeni iz igre.

Da bo igra tekla neovirano, igralci ne smejo izvedeti, da se bo zaključila po osmem krogu, saj bi sicer nekateri predčasno izstopili.

Vsi parni krogi (drugi, četrti, šesti, osmi) so igre »Klopotače«. Klopotače so krogi, ko dobijo igralci občutek enakih možnosti, kajti le v teh krogih so rezultati pošteni. Pa tudi v teh krogih rezultati niso povsem pošteni, saj je skupina, ki je zadnja, ves čas v zapostavljenem položaju, ker ne dobi priložnosti za lov. Tudi če zadane in dobi točke, pa izgubi enega igralca.

 

Navodila: nikakor ne razkrijte, da je 20 točk igra o diskriminaciji in izključevanju, da je čista manipulacija in da ima samo 8 krogov.

-          Igralcem povejte, da je igra tekmovalna in da morajo ekipe do konca 8. kroga izbrati najmanj 20 točk, sicer bodo izpadle iz igre

-          Trije udeleženci naj bodo sodniki. Izberite take, ki so dobri igralci in jih drugi udeleženci spoštujejo. Razdelite jim navodila in jih pošljite v drug prostor, da jih preberejo.

-          Preostale udeležence razdelite v 3 skupine, tako da vsak udeleženec povleče eno igralno karto.

-          Etiketo z znakom ekipe (srce, pik, karo) naj si udeleženci prilepijo na vidno mesto (recimo majico)

-          Vsaka ekipa naj si izbere prostor, ki bo njihova baza. Izmislijo naj si ime in sloga (lahko tudi himno). – za občutek pripadnosti

-          S pomočjo velikega lista papirja (plakata) razložite pravila igre

-          O vsem tem seznanite sodnike. Dajte jim navodila in se prepričajte, da natančno vedo, kaj morajo početi. Potem jih povabite nazaj v glavni prostor.

 

POTEK IGRE:

KROG 1: LOV NA ZMAJEV REP

 

Vse ekipe naj se postavijo v kolono, tako da vsak okrog pasu drži osebo pred seboj. Zadnji v koloni naj si za hlače ali krilo zatakne zmajev rep (robček ali kaj podobnega).

Naloga vsake ekipe je, da ujame čim več zmajevih repov. Lovi jih lahko le zmajeva glava – prvi v vrsti.

Ko so skupine pripravljene, dajte jasen znak za začetek. Po eni minuti ustavite igro.

Sodniki razdelijo točke in jih pojasnijo. Dajte jim dovolj časa, da rezultate zapišejo na plakat (piki dobijo 3, srca 2 in kare 1 točko).

 

KROG 2: KLOPOTAČA

Vsi igralci, tudi sodniki se postavijo v krog. Razložimo, da bo vsaka ekipa tekmovala s tisto, ki ji po točkah sledi. Nekdo iz ekipe, ki ima do tega kroga največ točk, bo lovil nekoga iz drugouvrščene ekipe. Nekdo iz drugo-uvrščene ekipe bo lovil nekoga iz zadnje ekipe in na koncu bo nekdo iz prvouvrščene ekipe lovil koga iz zadnje.

Lovcu in žrtvi zavežemo oči, v roke pa jima damo šop ključev ter jima damo navodila: ko lovec zarožlja s ključi, mu mora žrtev odgovoriti. Vsak lov traja natanko 45 sekund. Oba igralca pa lahko po trikrat zarožljata s ključi. Ko sta igralca pripravljena, se igra prične. Po 45 sekundah igre dajmo znak za konec igre. Po vsakem lovu glasno razglasimo zmagovalca. Pazimo, da bodo sodniki zapisali rezultat. Če se lovec dotakne žrtve, dobi lovčeva ekipa 1 točko. Če pa žrtev po 45 sekundah uide, dobi točko žrtvina ekipa, žrtev pa zapusti svojo ekipo in se pridruži lovčevi. Pomembno je, da so udeleženci med igro tiho.

Nasvet: zapomnite si, da med posameznim krogom: pikov igralec lovi srčevega; srčev karinega; pikov karinega. Igralci karine ekipe so v zapostavljenem položaju, ker sploh nimajo priložnosti za lov. Pomembno je, da igralca z zavezanimi očmi nekajkrat zavrtite, da izgubita orientacijo. To jima nalogo še oteži. Če je skupina majhna, naj bo krog dovolj velik, da bosta imela igralca dovolj prostora za gibanje.

 

KROG 3: PIHANJE BALONČKOV

Igralci naj eden poleg drugega ležejo na trebuh tako, da se bodo dotikali z rameni. Ekipe ležejo tako, da bo vsaka ekipa oblikovala eno stranico trikotnika, z glavami na notranjem robu namišljenega trikotnika. Naloga vsake ekipe je, da balončke s pihanjem obdržijo v notranjosti trikotnika in stran od sebe. Ko so skupine pripravljene, vrzite v sredino trikotnika 3-5 balončkov in dajte jasen znak za začetek. Igra naj traja natanko eno minuto. Sodnike prosite, naj razdelijo točke in pojasnijo svojo odločitev. Pazite, da bodo rezultate zabeležili na plakat z rezultati. Nato prosite sodnike, da seštejejo točke vseh ekip in jih razglasijo.

Navodila za vodjo: rezultati tega kroga bojo – piki 5; srca 1; kare 0 točk

 

KAZENSKI KROG: Pojasnite, da sledi kazenski krog, v katerem mora ekipa z najboljšim rezultatom (piki!) preostalima ekipama naložiti kazen. Ena ekipa si mora pobarvati nosove rdeče, člani druge ekipe pa si morajo privezati desno roko na hrbet. Piki naj se odločijo, katera skupina bo dobila katero kazen. Na glas naj povedo svojo odločitev in pojasnijo razloge zanjo. Potem jim dajte rdečo barvo in vrvico, da izvršijo kazen. Ekipam pojasnite, da ostaneta kazni v veljavi do konca igre. Piki morajo skrbeti, da bo res tako.

 

KROG 4: KLOPOTAČA

Navodilo so enaka kot v prejšnjem klopotajočem krogu, le da tokrat zmagovalec lova dobi 2 točki. Po končanem krogu naj sodniki glasno preberejo rezultate.

 

KROG 5: PRILOŽNOST

Igralcem povejte, da se bodo v tem krogu zmagovalni ekipi točke potrojile, drugouvrščeni podvojile, rezultat tretje pa bo pomnožen z 1, torej bo ostal enak. Ekipe morajo utemeljiti, zakaj zaslužijo potrojene oz. podvojene točke. Vsaka ekipa ima na voljo 2 minuti, da predstavi argumente. Minuto časa naj imajo za predstavitev teh argumentov. Začnejo piki, nadaljujejo srca, končajo kare. Sodniki naj utemeljijo odločitev in dodelijo točke.

Rezultati tega kroga naj bodo: piki 3x, srca 2x, karo 1x.

 

 

KROG 6: KLOPOTAČA

Navodilo so enaka kot v prejšnjem klopotajočem krogu, le da tokrat zmagovalec lova dobi 3 točke. Po končanem krogu naj sodniki glasno preberejo rezultate.

 

 

KROG 7: TELEFONČKI

Ekipe naj sedejo na tla tako, da si bodo igralci gledali v hrbet. Vodja se na samem pogovori s sodniki. Pove jim, da bodo enemu članu pikov in src pokazali preprosto risbo, članu kar pa bodo igra opisali z besedami. Zadnji igralec iz vsake vrste naj gre k sodnikom po navodila in se vrne na svoje mesto v ekipi. Ta igralec mora sedaj s prstom narisati sliko, ki jo je dobil pri sodnikih, na hrbet igralcu pred seboj. Ta igralec nato nariše to, kar je čutil na svojem hrbtu na hrbet igralca pred seboj in tako naprej, vse do prvega v vrsti. Prvi v vrsti nariše na list papirja in ga izroči sodnikom. Igralci morajo ves čas molčati. Sodniki naj izdelke ocenijo in razglasijo rezultate.

Rezultati tega kroga: piki 3, srca 2, kare 1

 

KROG 8: KLOPOTAČA

Navodilo so enaka kot v prejšnjem klopotajočem krogu, le da tokrat zmagovalec lova dobi 4 točke. Po končanem krogu naj sodniki glasno preberejo rezultate.

Igralcem povejte, da imajo sedaj zadnjo priložnost za zamenjavo ekipe: če so v skupini, ki še ni zbrala 20 točk in če hočejo igrati naprej, se lahko pridružijo boljši ekipi. Po končanem krogu naj sodniki razglasijo rezultate. Razglasijo naj tudi, da morajo tiste ekipe, ki niso zbrale 20 točk, zapustiti igro. Dovolj časa naj bo, da bodo sodniki čestitali najboljši ekipi.

Konec igre: počakajte nekaj minut, da boste videli odzive igralcev, potem pa povejte, da je igre tudi sicer konec.

 

Preverba: Refleksija je bistveni del igre. Obvezno se morate pogovoriti o občutkih, ki so se pojavili med igro in preusmeriti pozornost v primerjavo teh občutkov z občutki diskriminacije in krivice na tem svetu. V večjih skupinah je ocenjevanje te igre nekoliko težje. Če je v skupini več vodij, naj pogovor in ocenjevanje igre poteka v manjših skupinah, na koncu pa skupaj povzemite končne ugotovitve.

Čustva: igralce spomnite na osrednje dele igre in jim zastavite vprašanja kot so: kako so se počutili med igro, kako so se občutki spreminjali se je kdo počutil neprijetno, nelagodno; kako so se počutili piki, ko so izvajali kazen; kako so se počutili kaznovani kare in srca; kako so se počutili sodniki, ki so imeli toliko moči

Skupini razkrijte resnična pravila igre!

Skupinska dinamika: pogovarjajte se, ali ste čutili medskupinsko solidarnost med soigralci; za tiste, ki so se menjavali – kako je, če si izobčenec v novi skupini ali če si prisiljen zapustiti staro skupino; koliko si se kot posameznik moral prilagajati skupini in pravilom igre; kako je, če mora sodelovati pri nečem, česar ne maraš; kdaj ti je bilo lažje oz. težje braniti sebe, svoje občutke in dejanja; si se spraševal/a o zgradbi igre; si ji nasprotoval/a; kako; če ne, zakaj ne?

Povezava z vsakdanjim življenjem: ali so možne kakšne povezave z vsakdanjim življenjem? – npr. moč, tekmovalnost, transparentnost, enake možnosti, oviranost, manjšine, krivice, prilagajanje okoliščinam; katere skupine v vašem kraju oz. državi so v takem položaju kot kare in srca v igri; kdaj žrtve krivimo za njihov lasten položaj; kaj bi morali storiti, da bi spremenili pravila igre; kaj lahko storimo, da bi izboljšali položaj manjšin v naših družbah? 



Komentarji Ta objava ima 0 komentarjev. Komentarji so vidni le prijavljenim uporabnikom.