Helijeva palica

Pripomočki: ravna tanka (lahka) palica

V igri morajo člani tima držati palico vsak samo z enim prstom – palica mora ležati na prstih – nihče se je ne sme oprijemati. To palico morajo spustiti (položiti) na tla, brez da med spuščanjem kdo od njih izgubil stik z njo. Spuščati jo začnejo nekje iz položaja višine prsnega koša. Člani skupine so lahko postavljeni na eni ali obeh straneh palice, odvisno od števila vseh udeležencev. Če kateri od prstov izgubi stik s palico, mora skupina vrniti palico na začetno višino in začeti znova.

V začetku igre dobijo udeleženci občutek, da se palica (namesto, da bi se spuščala) dviguje – ta fenomen daje tej igri ime –  »Helijeva palica« -  Skupinska sila prstov na palico je namreč večja od gravitacijske sile palice - za ta učinek mora biti palica dosti lahka.

Idealno število udeležencev pri igri je med 6 do 12 ali tudi več, če je palica dovolj dolga. Večja kot je skupina, daljša in zahtevnejša je naloga. Dva prsta na osebo povečata občutek dvigovanja in izziv, vendar mora biti palica v tem primeru nekoliko daljša. 

Različice igre: Večje skupine razdelimo v več manjših, vsaki skupini damo svojo palico in organiziramo tekmovanje, kdo spusti palico prej na tla; Uporabimo primerno veliko kvadratno lepenko namesto palice. V sredino vrežemo luknjo, da bomo lažje nadzorovali kontakt s prsti.  Namesto palice lahko uporabimo tudi hoola hoop obroč; Udeleženci lahko začnejo z dvigovanjem palice od tal, jo dvignejo v višino ramen in nato znova spustijo nazaj na tla; Lahko uporabimo dve palici na skupino – vsaka roka (prst) drži svojo palico; Lahko zamešamo skupinice med seboj, da opazujemo razliko v dinamiki dela v drugačnih timih; Pred začetkom vaje lahko udeleženci močno pritisnejo iztegnjene prste ob rob mize za 30 do 60 sekund – to bo zmedlo možgane in povečalo občutek dvigovanja palice.

Ideje za palice: Združene slamice, palice za oporo rastlinam, zvite rolice papirja, zravnani obešalniki, bambusove palice, teleskopske ribiške palice, palice za šotor…

 

 

Objavljeno v Timske dinamike

Komentarji Ta objava ima 0 komentarjev. Komentarji so vidni le prijavljenim uporabnikom.