Razdelite večjo skupino na manjše skupinice (od 6 – 10 oseb (min. 4 osebe)). Aktivnost je hitrejša, če so skupinice manjše.
Vsi si bomo prizadevali, da bi z nekim stereotipom popredalčkali drug drugega. Po navadi je način predalčkanja subjektiven in včasih tudi nepravičen – diskriminacija.
Naj se skupinice med seboj predstavijo. Naj vsaka skupina najde način, da se znotraj razdelijo v pare, trojice, četvorke – podskupine, glede na nek kriterij, ki ne temelji na negativnih, predsodkarskih ali dobrih/slabih diskriminatornih postavkah – recimo: ljudje, ki so »nočne ptice« in ljudje, ki zgodaj vstajajo; kakšno vreme imajo radi; kakšno hrano marajo; kaj radi počnejo v prostem času; strahovi…
Namen vaje je, da se udeleženci med seboj bolje spoznajo, skupaj razmislijo o medsebojnih razlikah ter da razmislijo drug o drugem na način drugače, kot pogosto ljudje drug drugega »predalčkajo«.
Preverba: Kako lahko je bilo ugotoviti in pomisliti na drugega na drugačen način?; Kako se lahko takšno mišljenje spremeni v negativne in subjektivne sodbe?; Kakšne vrste »predalčkanja« so lahko negativne?; Kaj naredi predalčkanje pozitivno ali negativno?