Kralj in kraljica (Rožman)

Namen: Ugotoviti, na podlagi česa se posameznik odloča in kakšni so vrednostni sistemi, ki jih ima posameznik. Ugotoviti, kako nas naši sistemi omejujejo ali nas širijo v razumevanju drugih ter kakšne odnose vzpostavljamo z ljudmi, ki so nam podobni ter s takšnimi, ki so drugačni. V igri gre tudi za učenje pogajanja, usklajevanja, poslušanja in tolerantnosti do drugačnih mnenj.

Pripomočki: kartončki s problemi, polovico manj kot je udeležencev, za vsak par razpredelnica z vrednotami in barvni svinčniki

Najprej povemo zgodbico:

Nekoč sta živela kralj in kraljica. Nekega dne je moral kralj oditi na vojskovanje, kraljici pa je naročil, naj ne zapušča gradu. Preden je odšel, je naročil šefu straže, naj v času njegove odsotnosti pazi na kraljico. Kraljica se je odločila obiskati ljubimca. Ljubimec je živel izven mesta, za jezerom. Kraljica je zapustila grad skozi skrivni prehod, da je ne bi opazil šef straže. Ob jezeru, do katerega je prišla iz prehoda, jo je že čakal čolnar, ki jo je odpeljal čez jezero.

Pri ljubimcu se je kraljica zadržala. Zadržala se je dva dni, potem pa se je, zavedajoč se, da jo v gradu že pogrešajo, odpravila nazaj. Ko je prispela do jezera, je čolnarja prosila, naj jo spet prepelje nazaj čez jezero, da se bo lahko skozi skrivni prehod neopažena vrnila v grad. Čolnar ni uslišal njene prošnje: »Prenevarno je. Minilo je že dva dni in na gradu vas iščejo. Moje tveganje je preveliko, ne želim biti vpleten v to.« Kraljica mu je povedala, da jo samo on lahko prepelje do skrivnega vhoda, sicer bo morala na grad vstopiti skozi glavna grajska vrata, kjer zagotovo ne bo ostala neopažena. Čolnar je zavrnil njeno prošnjo, češ da je to prenevarno zanj in za njegovo družino in zato noče biti vpleten v kraljičino izginotje. Tako je kraljica morala vstopiti na grad skozi glavna vrata. Tam jo je opazil šef straže in jo ubil.

REFLEKSIJA:  ali ste našli skupno lestvico, s katero se strinjate? Se kdo ne strinja, kako se počuti? Ali ste poskušali upoštevati vse v skupini? Je bil kdo vodja in kako ste ga določili? Kako se v situacijah, ko ima vsakdo svoje mnenje, dogovorite in kdaj se začnete dogovarjati? Kako se počutite, ko se »odrečete svojega prvotnega mnenja?« Kakšni so naši stereotipi (kako vemo, v katerem času se zgodba dogaja, kakšne podrobnosti smo izvedeli iz zgodbe, kako nastanejo naša predvidevanja… ali tako delamo tudi z ljudmi, s katerimi se srečujemo, da predvidevamo, kako nas lahko takšno predvidevanje zanese?) Kako lahko preidemo naše predstave, da bi bolj nestereotipno in brez vnaprejšnjih zaključkov spoznali človeka, s katerim smo oziroma bomo v stiku?

Obravnavanje tem pri katerih obstajajo stališča za in proti. Vsakemu je omogočeno izraziti svoje mnenje. Udeleženci poglobijo določeno temo, obenem razvijajo sposobnost izražanja svojega stališča in odločanja.
Na kartončkih pripravimo različne življenjske situacije, ki zahtevajo konkretne odločitve, a so težke, zaradi svojih posledic. Udeležence razdelimo v pare, v katerih diskutirajo o dani situaciji, nato pa se odločijo, kako bi reagirali oni in utemeljijo svojo izbiro. Na voljo imajo 20 minut. Nato v skupini vsak par predstavi svojo odločitev in jo utemelji. 

Različice:

  •  Udeleženci lahko na ta način razmišljajo o svojih vrednotah, ki jih zavzemajo. Pri tem ob odločitvi utemeljijo na podlagi katerih vrednot so se odločili, katere vrednote so pustili v ozadju. Opis je v prilogi 1. 
  •  Udeležence posedemo v dve nasprotni vrsti. Preberemo problem in napovemo dva možni rešitvi, vsako za eno stran. Udeleženci  se odločijo za eno izmed rešitev, tako, da se usedejo na določeno stran. Nato jih povabimo k utemeljitvam. Voditelj lahko nadaljujejo zgodbo z dodatnimi podatki in udeleženci lahko spet zamenjajo stran. Ali pa jo zamenjajo zato, ker so med diskusijo spremenili svoje mnenje.



Objavljeno v Morala, vrednote

Komentarji Ta objava ima 0 komentarjev. Komentarji so vidni le prijavljenim uporabnikom.