PMZ (Plus, minus, zanimivo) (Rozman)

Namen: učenje možnega reševanja določene situacije oziroma refleksivnega razmišljanja o določeni temi. Pripomoček za usmerjanje pozornosti. Pri tej tehniki usmerimo svojo pozornost najprej na pozitivne vidike, nato na negativne in končno na zanimive vidike. To počnemo zelo odločno in disciplinirano. Šele tako se lahko zgodi preobrat, ko ne uporabljamo argumenta za zagovarjanje, temveč zato, da raziščemo predmet.

Vodja prebere eno vprašanje o katerikoli temi, ki jo želi preveriti v skupini. Najprej naj tako odgovorijo na to vprašanje z da ali ne in vodja lahko zabeleži, koliko jih je za in koliko proti. Nato imajo 4 minute časa, da napišejo na liste čim več razlogov, zakaj bi bilo to dobro, koristno in prednosti tega. Nato imajo 4 minute, da napišejo čim več razlogov, zakaj to ne bi bilo dobro, koristno, slabosti tega. Nato imajo  4 minute, da napišejo čim več stvari, ki bi bile interesantne, zanimive. Nato najprej preberemo Plus, nato Minus in nato Interesantno.

Pri vaji je zelo pomembno, da vodja poudari, da se udeleženci prvič osredotočijo samo na pluse, drugič samo na minuse in tretjič samo na interesantno. Šele popolna osredotočenost možganov le na eno entiteto bo prinesla nove poglede na določeno tematiko. K temu pripomore, če vajo razložimo šele na koncu, tako da udeleženci ne vedo, kaj bo sledilo, in jim pomagamo k osredotočenosti, ki jo potrebujejo. Osredotočenost naj bo tudi predmet razprave.

Refleksija:  kaj vam je vaja prinesla? Ali pri reševanju težav in odločanju uporabljate podobne načine preverjanja situacij? Kaj je pri tem dobrega in kaj ni? V kakšnih primerih se vam zdi to koristno, v kakšnih ne?

Objavljeno v Komunikacija

Komentarji Ta objava ima 0 komentarjev. Komentarji so vidni le prijavljenim uporabnikom.