Prenos informacij (Rozman)

Namen: izkušnja in razmišljanje o tem, kako se informacije prenašajo. Razprava o tem, kako ljudje razumemo druge, kakšne so naše komunikacijske strukture in kaj lahko prepreči zadeve, ki nastanejo pri prenosu informacij.

Najprej se izbere 6 prostovoljcev, ki zapustijo prostor:

a)      Zgodbica: vodja prebere kratko, največ pol tipkane strani dolgo zgodbico, ki naj vsebuje podatke, ki niso pričakovani glede na zgodbo. Eden izmed udeležencev nato pove isto zgodbico prvemu prostovoljcu, ki pride v razred. Ta ponovno pove zgodbico naslednjemu, ki pride v razred in tako do konca. Ko so vsi v prostoru, vodja še enkrat prebere zgodbico vsem.

b)      Slika: namesto zgodbice lahko izberemo tudi sliko, ki ima več detajlov in jo pokažemo nekomu in ta jo pove naprej (enako kot pri zgodbici). Na koncu jo pokažemo vsem.

Refleksija: koliko se je prvotna zgodba (oblika) spremenila? Kako je prišlo do razlik med začetno in končno zgodbo (sliko)? Kako poteka izguba, sprememba informacij in kako je možno to preprečiti? Kakšne so vaše podobne izkušnje? Kako lahko takšne izgube preprečimo oziroma kaj lahko naredimo, da do tega ne bi prišlo? Kako odreagirate, ko se o vas pojavi kakšna neresnica? Kaj bi lahko naredili?

Objavljeno v Komunikacija

Komentarji Ta objava ima 0 komentarjev. Komentarji so vidni le prijavljenim uporabnikom.